Staff

To email a member of staff please click on their name.  

Senior Leadership Team

Mr I Ropati - Principal 

Dr P Bennett - Associate  Principal

Ms T Filipo - Deputy Principal (Year 10)

Mr A Bannister - Deputy Principal (Year 11)

Mr L Doubleday - Deputy Principal (Year 13)

Mrs E Jones - Deputy Principal (Year 9)

Mr M Thomas - Deputy Principal (Year 12)

Mrs L Mackereth - Executive Secretary

Ms J Roshan - Director of Community Development                (Maternity Leave)

Mr M Stanghan - Business Manager

Deans

Ms A Marsick - Senior Dean (Year 13)

Mr M Elling -  Bacot House

Ms B Kingston - Bacot House

Mrs D Beresford - Bell House

Mr C Dryden - Bell House

Mrs N Sundrum - Ingham House

Mrs G Thomas - Ingham House

Ms C Hargreaves -  Irvine House

Ms R Prakash - Irvine House

Ms N Sarah - MacDonald House

Mr S Dymond -  MacDonald House

Mrs K Gillett - Minerva House

Mr M Hodson - Minerva House

Business Studies

Mrs D Reyneke - HoD Business Studies

Ms L Fapiano - TiC Economics

Miss B Baker - Business Studies

Mr B Chiu - Business Studies

Mrs A du Plessis - Business Studies

Mr S Salmanpour - Business Studies

Ms S Shen - Business Studies, Accounting

English

Mrs A Botha - HoLA English & Languages

Mr C Jack - Assistant HoD English

Miss R Pedersen - TiC Classical Studies, English

Mr B Uy - TiC Media Studies, English

Miss B Baker - Media Studies

Ms D Beresford - English

Mr S Dymond - English

Ms E Fleet - English

Mr J Fowke - English

Mrs M Hayter - English

Mrs P Lauten - English

Miss K McKeown - English

Ms T Mok - English, Media Studies

Ms B Morgan - English

Miss R Parks - English

Miss M Prasad - English, Media Studies

Miss J Probert - English

Miss P Shroff - English

Mrs N Sundrum - English

Mr B Vogel - English

Ms J Zou - English

Expressive Arts

Mrs J Dryden - HoLA Expressive Arts / HoD Drama

Mr A Harman - HoD Visual Arts and Photography

Mr M O'Ryan - HoD Music

Mrs G Thomas - TiC Dance

Miss R Atkinson - Dance (Maternity Leave)

Ms S O’Grady - Visual Arts

Ms J Probert - Dance, Drama

Ms A Rogerson - Dance

Mr J Sarah - Visual Arts

Ms S Shum - Visual Arts

Mrs D Szopa - Arts/Extra-Curricular Co-ordinator   

Part-time Specialist Music Teachers 

Mr H Arthur - Brass, Jazz Band

Mr A Elmsly - Cello, Double bass

Ms C Gilfillan - Choir, Voice

Ms S Goldsmith - Drums

Ms M Kao - Viola, Violin

Mr A Morrison - Guitar

Mr C Passells - Clarinet, Saxophone

Mr A Young - Aural, Composition, Harmony

   

Health and Physical Education

Mr J Kumate - HoLA Health and PE 

Mr A Thompson - Assistant HoLA Health and PE

Mr J Wright - HoD Outdoor Education

Mrs C Simpson - TiC Health

Mr R Stretch - TiC OPES

Ms J Breen - Health and PE

Mr C Dryden - Health and PE

Mrs K Gillett - Health and PE

Ms C Hargreaves - Health and PE

Ms R Hartley - Health and PE

Mr M Hodson - Health and PE

Mrs E Jones - Health and PE

Mr J Lai - Health and PE

Mr S Muirson - Health and PE, OED

Miss S Richards - Health and PE

Mrs D Rossouw - Health and PE

Mrs G Thomas - Health and PE

Mr M Thomas - Health and PE

Languages

Whaea E Biddle-Robinson - HoD Te Reo Maori 

Ms G Santosuosso - TiC French, Spanish

 

Mathematics

Mrs S Kuar - HoLA Maths

Mr J Gamiao - Assistant HoLA Maths

Mr A Chi - TiC Calculus

Mrs A Machin - Maths

Mr J Anderson - Maths

Mr N Bent - Maths

Mrs A Blignaut - Maths

 Ms L Bowers - Maths, Calculus

Sciences

Mr R Henty - HoLA Science

Ms K Clearwater - Asst. HoLA Science/HoD Biology

Ms F Aiyaaz - HoD Chemistry

Mr I Wu - HoD Physics

Ms L Allen - Director SiE, Science

Ms S Ali - Science

Mrs F Al-Obidi - Science

Mr D Chennoth - Science

Mr M de Leeuw - Science

Mr A Glenton - Science

 

 

Mr E Hills - Science, Biology

Ms M Kaur - Science

Ms A Kumar - Science

Mr B Machin - Science, Physics

Mrs R Prakash - Science, Chemistry

Miss A Prasad - Science, Biology

Ms A Price - Science

Ms F Rankin - Science

Mr J Wing - Science, Chemistry

 

Social Sciences

Mrs K Mitchell - HoLA Social Sciences, HoD History

Mrs S De Vos - Acting HoLA Innovation Stream, History

Ms P Urwin - HoD Geography

Mr M Elling - TiC Sociology, Social Sciences

Ms H Lightfoot - TiC Tourism, Social Sciences

Miss R Atkinson - Social Sciences, History

Mr A Bannister - Social Science

Ms T Earl - Social Sciences

Ms L Francks - Social Sciences

Ms B Kingston - Social Sciences, History

Miss K Sarmiento - Social Sciences

Mrs N Sarah - Social Sciences

Mr B Singh - Social Sciences

Ms A Marsick - Social Sciences, Sociology

Ms J Wallace - Social Sciences

Mr D Win - Social Studies, Sociology

Ms T Woodmass - Social Sciences

Technology

Mr J Dunleavy - HoLA Technology

Mrs J MacCallum - HoD Food Technology

Mrs R Roberts - HoD Hospitality

Mrs E Hoskin - TiC Textiles

Mr L Orpen - TiC Building and Set Design

Mr R Rounds - TiC Digital Technology

Mr C Slough - TiC Engineering, Resistant Materials

Mrs B Spencer - TiC Early Childhood Education

Mr S Thompson - TiC Design and Visual Communication

Mrs P Chandra - Food Technology, Hospitality

Mrs P Liang - Digital Technology

Mrs N Metcalfe - Textiles

Mr I Moses - Resistant Materials Technology

Mr N Raj - Resistant Materials Technology

Mrs S Shapley - Digital and Visual Communication

Mrs H Willemsie - Food Technology, Hospitality

Student Support Services

Mrs C Jaffar - Director Student Support Services, HoD Learning Support

Health and Counselling Centre                                              Ms D Agnew- HoD Counselling

Ms T Elder - Counsellor

Ms R Sharma - Counsellor

Mrs C Naidoo - School Nurse

Mrs E Hannaby - Administration/Relief Nurse

Careers Department

Mrs M van Daatselaar - HoD Careers

Mrs L Edmonds - Career Advisor/Pathways

Mrs T Hoddle - Reception/ STAR Coordinator                        Ms C Ryan - Gateway Coordinator

Library

Ms S King - Library Manager

Mrs J Ryan - Librarian

Mrs M Palm - Library/Admin Assistant

Learning Support

Ms N Slamat - Learning Support Coordinator

Ms M Tupper - Learning Support Coordinator

Mr R McHardy - Learning Support Coordinator

Mrs L Nairn - Teacher 

Miss H Ryan - Teacher

Mrs B Saini - Teacher

Ms A Carter - Teacher Aide

Ms S Cronin - Teacher Aide

Mrs G Davis - Teacher Aide

Ms A Devi - Teacher Aide

Mrs K Devonshire - Teacher Aide

Mr M Druskovich - Teacher Aide

Mrs G Gouldstone - Teacher Aide

Mrs T September - Teacher Aide 

Language Support

Ms H Henkin - HoD Language Support

Mrs G Browne - ESOL Teacher

International Department

Mrs J Roshan - Director of International (Maternity Leave)

Mr B Dimery - Acting Director International

Ms N Meers - Homestay Coordinator

Administration & Support Staff

Administration

Mrs L Mackereth - Executive Secretary / BOT Secretary

Mrs S Monoyoudis - PA to SLT/Deans

Mrs C Andrew - Student Office Administrator   

Mrs C Johnson - Student Office Administrator

Miss T Bellingham - Accounts Manager

Mrs M Anderson - Cashier

Ms K Perry - Data Manager

Grounds Maintenance

Mr R Hagglund - Caretaker

Mr P Taylor - Assistant Caretaker

Community Development

Mr B Dimery - Acting Director Community Development

Mrs V Pickett - Marketing and Communications Manager

Ms C Growse - Community/Alumni Database Administrator

Mrs J Young - Trust Funding Administrator

Sports Department

Mrs A Sotutu - Director of Sport

Mrs T Parsons - Sports Coordinator

Mr J Saunders - Sports Coordinator             

 

Information Technology Services      

Mr R Douglas - Director of ICT

Mr E Cheng - Computer Technician

Mr J Ludlow-Williams - New Era Contractor

Technicians

Mrs S Ballantyne - Technician (Food, Drama, Art)

Mr S McIntosh - Technical and Workshop Technician

Mrs D Minahan - Science Technician

Mrs V Tabunot - Science Technician

 

Resource Management

Mrs J Prowse - English/Language Administration